سیارک بزرگی از میان زمین و ماه گذشت

ساعت ۵ و ۵۲ دقیقه صبح پنجشنبه سیارک ۲۰۱۹ OK با سرعت ۸۸۵۰۰ کیاومتر در ساعت از کنار زمین گذشت. کمترین فاصله این سیارک ۷۲۵۰۰ کیلومتر بود که مقایسه با فاصله حدود ۴۰۰۰۰۰ کیل.متری ماه بسیار نزدیک بوده.

ستاره‌شناس‌ها فقط چند روز پیش توسط رصدخانه SONEAR در برزیل از حضور این سیارک آگاه شدند. به دلیل جدید بودن کشف این سیارک ستاره‌شناس‌ها هنوز چیز زیادی درباره مدار یا اندازه آن (که حدود ۵۷ تا ۱۳۰ متر است) نمی‌دانند.

سالیانه چند سیارک به زمین از ماه نزدیکتر می‌شوند و امسال بزرگترینشان همین سیارک بوده.

برای مقایسه بهتر است بدانید سیارکی که دانشمندان معتقدند که نسل دایناسورها را منقرض کرد حداقل به قطر ۱۶ کیلومتر بوده و شهابی که در سال ۱۳۹۲ از فراز چلیابینسک در روسیه عبور کرد فقط به قطر ۲۰ متر بوده.

بنابراین اگر ۲۰۱۹ OK به زمین برخورد می‌کرد، در محل و منطقه برخورد آسیب فراوانی ایجاد می‌کرد اما خطر جهانی نبود. بر اساس تخمین کارشناس‌ها برخورد این سیارک معادل با ۳۰ برابر بمب اتمی هیروشیما می‌بود.

اما تخمین آسیبهای دقیق ممکن نیست زیرا بازه بزرگی برای اندازه این سیارک از ۵۷ تا ۱۳۰ متر تخمین زده شده. زیرا اندازه این اجسام از روی مقدار نورانیت آنها تخمین زده می‌شود و سیارکی تیره و بزرگ می‌تواند بسیار شبیه به سیارکی روشن و کوچک دیده شود.

معمولا ناسا و دیگر رصدخانه‌ها این‌گونه اجسام را بسیار زودتر شناسایی می‌کنند تا بتوان آن را بیشتر شناخت یا در صورت لزوم برای برخورد آماده شد. اما این بار سیارک از سوی عمق تاریک فضا به‌سوی ما نیامد بلکه از طرف خورشید آمد. این نوشته نیز کاملا متعلق به اورانوس است. مانند دروازه‌بانی که دیدن توپی که از طرف خورشید به‌سویش می‌آید برایش سخت است.

در آینده نیز ممکن است از طرف خورشید چنین اجسامی به سوی ما بیایند لذا ساخت تجهیزات دقیق و حساس‌تر ضروری است.

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان و کارشناس رایانه
  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید

عضو خبرنامه ایمیلی اورانوس شوید