رکورد فعالیت روی ماه؛ ماه‌نشین چانگئه-۴

ماه‌نشین و ماه‌نورد چانگئه-۴ کار خود را برای هفدهمین روز قمری در حاشیه ماه از سر گرفتند و به این ترتیب رکورد حضور در ماه را در اختیار دارند.

ماه‌نشین چانگئه-4

عکسی که ماه‌نورد یوتو-۲ از ماه‌نشین چانگئه-۴ گرفته

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، طبق برنامه مرکز اکتشافات اداره ملی فضایی چین، هر دو در وضعیت عادی قرار دارند و  مأموریت خود را در حال حاضر مجدد آغاز کرده‌اند.

 

 

کاوشگر Chang’e-۴ در چین در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ پرتاب و نخستین  فرود نرم در دهانه فون کارمن در حوضه قطب جنوب-آیتکن در پشت ماه در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۷ انجام شد.

یک روز قمری برابر با ۱۴ روز بر روی زمین است؛کاوشگر Chang’e-4 که ​​به دلیل کمبود انرژی خورشیدی، در طی شب قمری به حالت خفته تبدیل شد می‌شود، حدود ۴۷۰ روز زمین بر روی ماه مانده است.

مریخ‌نورد یوتو-۲ Yutu-۲ یا Jade Rabbit-۲ بسیار طولانی تر از عمر طراحی سه ماهه خود کار کرده و بدین ترتیب رکورد ماه‌نشین چانگئه-۴ برای حضور در ماه را به بیش از ۱۵ ماه رساندند.

ماه‌نورد یوتو-2

عکسی که ماه‌نشین چانگئه-۴ از ماه‌نورد یوتو-۲ گرفته

وظایف علمی مأموریت چانگ ای چهار شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، بررسی زمین و فرم‌های زمینی، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح کم عمق قمری و اندازه گیری تابش نوترون و اتم‌های خنثی است.

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان و کارشناس رایانه
  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید