دوران جدید زمین‌شناختی زمین: چیبانیان Chibanian

زمین دوران جدیدی دارد؛ دوران زمین شناسی چیبانیان (یا چیبایی، به معنی منصوب به چیبا) که از ۷۷۰ هزار سال تا ۱۲۶ هزار سال پیش بوده به لطف لایه رسوبی یافت شده در صخره‌های کنار رودخانه‌ای در جنوب ژاپن کشف شد.

دوران چیبانیان به نام چیبا، یکی از استان‌های ژاپن که رسوب آنجا پیدا شده نامگذاری شد و اخیراً توسط اتحادیه بین المللی علوم زمین شناسی تصویب شد.

با توجه به مقاله‌ای در هفته‌نامه انجمن زمین‌شناسی آمریکا دلیل اهمیت این دوران رخ دادن وارونگی اخیر میدان مغناطیسی زمین در آن است. در برهه‌های مختلفی از تاریخ سیاره ما قطب‌های مغناطیسی شمال و جنوب با یکدیگر جابجا شده‌اند و وقتی این جابجایی اتفاق می‌افتد اثراتی روی سنگ‌های زمین بجا می‌گذارد. رسوبات صخره‌ای در چیبای ژاپن، ممکن است سابقه‌ی غنی‌تری از این جابجایی نسبت به مناطق دیگر زمین داشته باشد.

این جابجایی قطبی که به وارونگی برونهس-ماتویاما معروف است هنوز هم مورد بحث و گفتگو است. در مقاله‌ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال بین المللی ژئوفیزیک چاپ شد، از اطلاعات لایه‌های رسوبی پیدا شده در ایتالیا استفاده شد تا توضیح دهد این جابجایی در طول چند دهه اتفاق افتاده است.

و مقاله‌ای که در سال ٢٠١٩ در مجله پیشرفتهای علم منتشر شد با تکیه بر جریان گدازه‌های باستانی در هاوایی استدلال می‌کند که این وارونگی حدود ٢٢٠٠٠ سال به طول انجامید. رسوبات چیبا می‌تواند به عنوان مدرک زمین شناسی عالی به خاتمه این مباحثه‌ها بیانجامد.

بررسی چگونگی وقوع وارونگی قطبی به ما در درک بهتر آنچه اتفاق میافتد کمک می‌کند. قطب‌های مغناطیسی سیاره ما در سال‌های اخیر تحرک داشته‌اند و دانشمندان هنوز علت آن را نمی‌دانند

منجم آماتور

دیدگاهتان را بنویسید