تعمیر ماهواره اینتل‌ست ۹۰۱

شرکت اینتل‌ست امروز اعلام کرد که ماهواره اینتل‌ست ۹۰۱ که ۱۹ سال قبل به مدار زمین پرتاب شده، توسط ماهواره MEV-1 تعمیر شده و در حال فعالیت است.

اتصال MEV-1 به اینتل‌ست-901

تصویری خیالی از نزدیک شدن MEV-1 به اینتل‌ست-۹۰۱

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، این ماهواره در ماه مارس به علت برهم خوردن موقعیت و تنظیماتش در مدار زمین کارآیی خود را از دست داده و توانایی رد و بدل کردن اطلاعات را از دست داده بود. این ماهواره البته سابقه جالبی هم دارد. در فروردین ۱۳۹۴ ماهواره روسی Olymp-K به ۱۰ کیلومتری اینتل‌ست ۹۰۱ خود را رسانده بود. هدف از این کار هرگز مشخص نشد ولی به نظر تمرینی برای عملیات ضدماهواره‌ای از طریق برخورد یا نفوذ اطلاهاتی در داده‌های تبادلی توسط اینتل‌ست بوده.

برای تعمیر اینتل‌ست ۹۰۱ از ماهواره کوچکی موسوم به MEV-1 (Mission Extention Vihecle) استفاده شد تا بتواند اینتل‌ست را به شرایط مناسب بازگرداند. MEV-1 در آبان ۱۳۹۸ از بایکونور قزاقستان به مدار پرتاب شد. این دو مدتی را در مدار ۳۰۰ کیلومتری زمین نزدیک هم گذراندند و برای اتصال تمرینهایی انجام دادند. این ماهواره در ۶ اسفند ۱۳۹۸ به اینتل‌ست متصل شد. این اولین باری بود که دو ماهواره تجاری در مدار زمین‌آهنگ به یکدیگر متصل شدند. علاوه بر منحصر به فرد بودن این اتصال، اینکار راه را برای افزایش طول عمر ماهواره‌های  ارزشمندی مانند اینتل‌ست هموار کرد. در نهایت اینتل‌ست ۹۰۱ توانسته به شرایط عادی بازگردد.

[aparat id=”gHTvR”]

البته شرکت اینتل‌ست با تعمیر ماهواره‌ها بیگانه نیست و در سال ۱۳۷۱ شاتل ئندور بر روی اینتل‌ست-۶۰۳ موتور جدیدی نصب کردند.

اینتل‌ست ۹۰۱ چند ماه بیشتر امکان حضور در مدار برایش باقی نمانده بود. اکنون MEV-1 مدت ۵ سال به این ماهواره متصل خواهد بود و سپس آن را به مدار گورستان ماهواره‌ها راهنمایی خواهد کرد. پس از این کار MEV-1 به سوی ماهواره دیگری خواهد رفت و به آن متصل خواهد شد. در پاییز ۱۳۹۹ نیز MEV-2 پرتاب خواهد شد تا به اینتل‌ست ۱۰۰۲ متصل شود.

[aparat id=”6jtpJ”]

اینتل‌ست ۹۰۱ بخش های زیادی از قاره اروپا و همین طور آمریکا را تحت پوشش خدمات مخابراتی و اینترنتی قرار داده است.  این ماهواره که از سال ۲۰۰۱ مشغول به کار است، ابتدا قرار بود تنها برای ۱۳ سال مورد استفاده باشد، اما حالا این رقم به ۱۹ سال رسیده است. انتهای پیام/

 

منبع

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان و کارشناس رایانه
  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید

عضو خبرنامه ایمیلی اورانوس شوید