چگونه منجم بهتری شویم، راهکارهایی در روزهای کرونایی

این روزها جمعیت قابل توجهی از انسانها به دلیل خطرات بیماری ناشی از کروناویروس خود را در خانه قرنطینه کرده‌اند. در این روزها اینترنت می‌تواند بسیار نجات‌بخش باشد. البته ما در اورانوس تلاش می‌کنیم سایت را به‌روز کنیم. ولی برای ساعت‌ها وقت آزاد باید فکر بهتری کرد. شاید استفاده از دوره‌های برخط آموزشی برای همه چیزهایی که سالها می‌خواستیم بیاموزیم ولی وقتش نبود. در این میان ستاره‌شناس‌ها هم می‌توانند در بخشهای مختلف مشغول به آموزش نجوم شوند. از دیگر گزینه‌ها شرکت در پروژه‌های علمی بین‌المللی (شهروند-دانشمند) است.

 

شهروند-دانشمند

 

شهروند-دانشمند

از اینجاست که اصطلاح “شهروند-دانشمند” (Citizen Scientist) معنی پیدا می‌کند. در زیر فهرستی از این پروژه‌ها مشاهده می‌کنید که بنا به علاقمندی می‌توانید در یکی یا چندتا از آنها شرکت کنید. انجام این پروژه‌ها بی‌شک بسیار آموزنده است. علاوه بر این با شرکت در آنها به محققان در پیشبرد این پروژه‌های علمی کمک می‌کنید. انجمن بین‌المللی نجوم توصیه می‌کند که روزانه حداقل 30 دقیقه از وقتتان را به این کار اختصاص دهید.

 

Gravity Spy: https://www.zooniverse.org/projects/zooniverse/gravity-spy
LIGO E-lab: https://www.i2u2.org/elab/ligo/home/project.jsp
[email protected]: https://einsteinathome.org
Space Warps: https://www.zooniverse.org/projects/aprajita/space-warps-hsc
Planet Hunters: https://www.zooniverse.org/projects/nora-dot-eisner/planet-hunters-tess/about/research
[email protected]: https://setiathome.berkeley.edu/index.php
[email protected]: https://www.radathomeindia.org
RadioJOVE: http://radiojove.gsfc.nasa.gov
TheSkyNet: http://www.theskynet.org
Planet Four: Terrains: http://terrains.planetfour.org
MoonZoo: http://www.moonzoo.org
Scope: http://scope.pari.edu
MeteorCounter: http://meteorcounter.com
The Great World-Wide Star Count: http://www.windows2universe.org/starcount
Agent Exoplanet: http://portal.lcogt.net/agentexoplanet
NASA Citizen Science projects: https://science.nasa.gov/citizenscience
Galaxy Cruise https://galaxycruise.mtk.nao.ac.jp/en/index.html

 

یادگیری برخط

آموزش برخط اینترنتی (آنلاین)

برای افزایش و به‌روزکردن دانش نجومی‌تان می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید. به توصیه انجمن بین‌المللی نجوم بهتر است که حداقل روزانه 30 دقیقه برای این کار اختصاص دهید.

 

“Astronomy”
Free textbook aimed for introductory college-level astronomy
Senior authors include Andrew Fraknoi, David Morrison, and Sidney Wolff
Made in collaboration with the OpenStax Project at Rice University
http://openstax.org/details/astronomy

Cambridge University Press
Various higher education textbooks
Free access online until the end of May 2020
https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks

Astronomy MOOCs on various platforms
Most courses are free college-level courses online
https://bit.ly/39ezF9a

Silicon Valley Astronomy Lectures
Well-known scientists discuss astronomy in everyday language
https://www.youtube.com/user/SVAstronomyLectures/featured

 

 

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان و کارشناس رایانه

دیدگاهتان را بنویسید