وضعیت رویت هلال ماه جمادی الثانی ۱۴۴۳

وضعیت رویت هلال ماه جمادی الثانی ۱۴۴۳ هجری قمری در غروب روز دوشنبه سیزدهم دی‌ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی برابر با ۲۹ جمادی الاول ۱۴۴۳ هجری قمری و مطابق با سوم ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی به صورت زیر است.

وضعیت رویت هلال جمادی الثانی 1443

هلال در محدوده منحنی« الف » : به راحتی با چشم عادی و غیرمسلح رویت می‌شود.

هلال در محدوده منحنی« ب » : در صورت مناسب بودن شرایط رصدی (مکانی و جوی) با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

هلال در محدوده منحنی« ج » : با ابزار نوری (دوربین های دوچشمی قوی و تلسکوپ) قابل رویت است و مشاهده آن با چشم عادی، دشوار است، اما غیرممکن نیست.

هلال در محدوده منحنی« د » : فقط با ابزار نوری رویت پذیر است.

 

وضعیت رصدی هلال

همان‌گونه که نقشه فوق به خوبی گواه آن است، هلال ماه جمادی الثانی ۱۴۴۳ هجری قمری در غروب روز دوشنبه سیزدهم دی‌ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی، در آمریکای جنوبی و اکثر مناطق آمریکای مرکزی و آفریقا به سهولت با چشم غیرمسلح قابل رویت است. همچنین در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان هم در صورت مساعد بودن شرایط جوی، هلال با چشم عادی قابل رصد است؛ اما در بخش‌هایی از شمال آمریکای مرکزی، جنوب اروپا و منطقه خاورمیانه خصوصا فلسطین اشغالی، لبنان، سوریه و نیمه جنوبی عراق و ایران، رویت این هلال نیاز به ابزار نوری دارد و رصد آن با چشم عادی مشکل است. بنابراین اگر در تعیین اول ماه، ضابطه «اشتراک در شب» مبنا قرار گیرد، در صورت وجود شهادت عدول از مناطقِ قابل رویت، برای مقلدین حضرات آیات عظام خویی، میرزا جواد تبریزی و فاضل لنکرانی (اعلی الله مقامهم) و نیز مقلدین حضرات آیات عظام: صافی گلپایگانی و نوری همدانی (دامت برکاتهما) و … روز سه‌شنبه اول ماه جمادی الثا‌نی خواهد بود. همچنین است حکم اول ماه برای مقلدین اعاظمی که رویت هلال با دوربین‌های دوچشمی قوی و تلسکوپ (ابزار نوری) را در مناطق قریب الافق کافی می‌دانند؛ اما بنا بر مبنای «لزوم رویت هلال با چشم عادی در مناطق قریب الافق» ، ثابت شدن هلال در غروب دوشنبه به نحو شرعی و موثق، بسیار مشکل و تقریبا منتفی است و در نتیجه برای اعاظمی که چنین مبنایی دارند و نیز مقلدین ایشان، عملا سه‌شنبه چهاردهم دی ماه، روز سی‌ام ماه جمادی الاول است و روز چهارشنبه پانزدهم دی ماه، اول ماه جمادی الثانی ۱۴۴۳ هجری قمری خواهد بود. اینک باید منتظر ماند تا نتیجه استهلالِ دوشنبه مشخص گردد. ضمنا هلال غروب سه‌شنبه مطوق خواهد بود که کرارا در خصوص علامت نبودن آن توضیح داده شد.

مشخصه‌های هلال ماه جمادی الثانی ۱۴۴۳ هجری قمری در غروب روز دوشنبه و سه‌شنبه سیزدهم و چهاردهم دی‌ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی در افق شهر مقدس قم عبارتند از :

زمان مقارنه ماه و خورشید به وقت رسمی ایران: ساعت ۲۲ و ۰۴ دقیقه شامگاه یک‌شنبه دوازدهم دی ماه ۱۴۰۰ برابر با دوم ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی

 

مشخصه‌های هلال روز دوشنبه ۲۹ ماه جمادی الاول   روز سه­‌شنبه ۱۴ دی­­ماه
دقیقه ساعت دقیقه درجه دقیقه ساعت دقیقه درجه
لحظه غروب خورشید (براساس محاسبات) ۱۱ ۱۷     ۱۲ ۱۷    
لحظه غروب خورشید (براساس رصد)                
سمت خورشید در لحظه غروب خورشید     ۰۵ ۲۴۳     ۱۳ ۲۴۳
سمت ماه در لحظه غروب خورشید     ۳۹ ۲۳۳     ۳۳ ۲۲۵
اختلاف سمت ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید     ۲۶ ۰۹-     ۳۹ ۱۷-
زاویه جدایی ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید     ۲۰ ۱۱     ۴۸ ۲۴
ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشید     ۵۷ ۰۴     ۱۱ ۱۶
لحظه غروب ماه ۵۲ ۱۷     ۰۵ ۱۹    
مکث ماه در لحظه غروب خورشید ۳۸ دقیقه ۱۱۱ دقیقه
سن هلال در لحظه غروب خورشید ۱۹ ساعت و ۰۸ دقیقه ۴۳ ساعت و ۰۹ دقیقه
درصد سطح روشن ماه در لحظه غروب خورشید ۱.۰۹% ۴.۸۹%
عرض دایره البروجی ماه ۰۴- درجه و ۴۰ دقیقه قوسی ۰۵- درجه و ۲۰ دقیقه قوسی
فاصله ماه در لحظه غروب خورشید ۳۶۰۵۱۷.۱۰ کیلومتر ۳۶۴۳۳۸.۸۸ کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید