وضعیت رویت هلال ماه جمادی الاول ۱۴۴۴

وضعیت رویت هلال ماه جمادی الاول ۱۴۴۴ هجری قمری در غروب روز پنج‌شنبه سوّم آذر ‌ماه ۱۴۰۱ هجری شمسی برابر با ۲۹ ربیع الثانی ۱۴۴۴ هجری قمری و مطابق با بیست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲ میلادی

نقشه رویت هلال جمادی الاولی

هلال در محدوده منحنی«الف» : به راحتی با چشم عادی و غیرمسلح رویت می‌شود.

هلال در محدوده منحنی«ب» : در صورت مناسب بودن شرایط رصدی(مکانی و جوّی) با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

هلال در محدوده منحنی«ج» : با ابزار نوری (دوربین‌های دوچشمی قوی و تلسکوپ) قابل رویت است و مشاهده آن با چشم عادی، دشوار، امّا غیرممکن نیست.

هلال در محدوده منحنی« د » : فقط با ابزار نوری رویت پذیر است.

 

وضعیت رصدی هلال: چنان که در نقشه فوق قابل ملاحظه است، در غروب روز پنج‌شنبه سوّم آذر ماه ۱۴۰۱ هلال ماه جمادی الاول ۱۴۴۴ در قارّه آمریکای جنوبی و بخش‌های جنوبی آمریکای مرکزی، به سهولت با چشم غیرمسلح قابل رویت است. همچنین هلال در مناطقی از غرب و جنوب آفریقا در صورت مساعد بودن اوضاع جوّی با چشم عادی قابل مشاهده است ؛ علاوه بر این، هلال در بخش‌هایی از مناطق مرکزی آمریکای مرکزی و آفریقا نیز با چشم مسلّح قابل رصد است، امّا در سایر مناطق کره زمین، رصد این هلال به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

بنابراین اگر مبنای اثبات اوّل ماه را اشتراک در شب بدانیم، در آن صورت چنانچه گزارش‌های موثّقی دالّ بر رویت هلال از مناطق قابل رصد به دست آید، برای مقلّدین محترم أعاظمی همچون: حضرات آیات عظام: خویی، صافی گلپایگانی، میرزا جواد تبریزی، فاضل لنکرانی (رضوان الله تعالی علیهم أجمعین) و همچنین حضرات آیات عظام: وحید خراسانی، نوری همدانی و سیّد صادق روحانی (دامت برکاتهم)، روز جمعه چهارم آذرماه ۱۴۰۱ شمسی اوّل ماه جمادی الاول خواهد بود. امّا اگر معیار اثبات اوّل ماه را لزوم رویت هلال در مناطق قریب الأفق بدانیم، در آن صورت بدون تردید برای مقلّدین گرامی أعاظمی که چنین مبنایی دارند، و بلکه عملاً برای همه مراجع معظّم تقلید (کثّر الله أمثالهم) و نیز عموم شیعیان و مسلمانان در خاورمیانه و مناطق دورتر از آن، روز شنبه پنجم آذرماه، اوّل جمادی الاول سال ۱۴۴۴ هجری قمری خواهد بود.

 

مشخّصه‌های هلال جمادی الاول ۱۴۴۴ هجـری قمـری در غروب روزهای پنجشنبه و جمعه سوّم و چهارم آذر ماه ۱۴۰۱ هجری شمسی در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :

زمان مقارنه ماه و خورشید به وقت رسمی ایران: ساعت ۰۲ و ۲۸ دقیقه بامداد روز پنجشنبه سوّم آذر ماه سال ۱۴۰۱ مطابق با ۲۹ ربیع الثانی سال ۱۴۴۴ هجری قمری و برابر با بیست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲ میلادی

 

مشخّصه‌های هلال پنج­­شنبه بیست­ و نهم­ ماه (۰۳ آذر)   جمعه سی­‌م ماه ( ۰۴ آذر )
دقیقه ساعت دقیقه درجه دقیقه ساعت دقیقه درجه
لحظه غروب خورشید (براساس محاسبات) ۵۷ ۱۶     ۵۷ ۱۶    
لحظه غروب خورشید (براساس رصد)                
سمت خورشید در لحظه غروب خورشید     ۱۸ ۲۴۵     ۰۳ ۲۴۵
سمت ماه در لحظه غروب خورشید     ۳۵ ۲۳۷     ۱۰ ۲۲۶
اختلاف سمت ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید     ۴۳ ۰۷ –     ۵۳ ۱۸ –
زاویه جدایی ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید     ۰۹ ۰۸     ۴۰ ۲۱
ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشید     ۴۸ ۰۱     ۵۶ ۰۹
لحظه غروب ماه ۱۸ ۱۷     ۱۲ ۱۸    
مکث ماه در لحظه غروب خورشید ۱۶ دقیقه ۷۰ دقیقه
سن هلال در لحظه غروب خورشید ۱۴ ساعت و ۳۰ دقیقه ۳۸ ساعت و ۳۰ دقیقه
درصد سطح روشن ماه در لحظه غروب خورشید ۰.۵۶% ۳.۷۱%
عرض دایره البروجی ماه ۰۳- درجه و ۰۹ دقیقه قوسی ۰۴- درجه و ۱۷ دقیقه قوسی
فاصله ماه در لحظه غروب خورشید ۳۶۴۵۲۰ کیلومتر ۳۶۳۰۰۵.۲۷ کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

عضو خبرنامه ایمیلی اورانوس شوید